O projektach

Projekty KBO ŚDM promujące wydarzenie w Lizbonie

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM w ramach pozyskanych funduszy pragnie wesprzeć każdą działalność wspólnot młodzieżowych, takie jak turnusy wakacyjne, rekolekcje oazowe, wyjazdy czy pielgrzymki.

W codziennym rozeznawaniu efektywnych sposobów pracy z młodzieżą widzimy, że bardzo dobrą propozycją jest metoda projektowa.

Metoda projektowa to odpowiedź na pytanie: jak przenieść radość ze spotkania z Bogiem na innychludzi? W co się zaangażować, aby inni usłyszeli i poznali Pana?
- Dziś bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy świadkami, że młodzież szuka pomysłu na swoje życie. Nie chce, jak pisze papież Franciszek patrzeć na swoje życie wyłącznie z balkonu. Chce działać dla dobra innych. Byłoby cudownie, gdyby część z tych młodych znalazła w Kościele obszar, w którym zrealizuje swoje najskrytsze pragnienia.

 

W metodzie projektowej ważnym motywatorem jest możliwość pozyskiwania funduszy na rozwój własnej działalności. Wszyscy wiemy, że dziś w świecie liczy się jakość. Nie zawsze to jest takie oczywiste w kręgach Kościoła, gdzie jak pisał przed laty śp. ks. Jan Kaczkowski dużo jest tzw. "katolipy". Trzeba, obok osobistego świadectwa spotkania z Bogiem dać wartość materialną – dobre miejsce spotkania, dobry koncert czy dobrą muzykę. A to wszystko ma swoją cenę.

 

 

Projekt to konkretne działanie, które przynosi korzyści dla wielu stron. Dziś w świecie biznesu i polityki nikt nie przeznacza pieniędzy po tzw. prośbie. Różne spółki, fundacje czy instytucje zainwestują pieniądze wtedy, kiedy zobaczą swoją markę w działaniu. Innymi słowy, realizacja projektu to zobowiązanie, że pozyskane fundusze przyczynią się do realizacji celów statutowych organizacji wspierającej, a przy okazji pomogą w promocji marki organizacji w mediach społecznościowych czy przestrzeni medialnej.

 

 

Wspólne etapy realizacji każdego projektu:
1. Mamy pomysł! - Chcemy upowszechnić postawy współczesnego patriotyzmu!
2. Szukamy organizacji, w której statucie jest promocja postaw patriotycznych.
3. Szukamy na stronie organizacji zakładki – nasze projekty.
4. Pobieramy i wypełniamy wniosek jako parafia, KSM, OAZA, Apostolat – ponieważ ważna jest
osobowość prawna. Wypełniając wniosek deklarujemy, co możemy zrobić (zakupimy 10 flag
narodowych, zorganizujemy koncert patriotyczny, zaprosimy młodzież i seniorów, rozdamy
upominki dla dzieci w formie konfekcji z logiem organizacji).
5. Przygotowujemy kosztorys (zakup flag, zamówienie koncertu, zakup laptopa dla celów
realizacji projektu, zakup upominków /np. książki, koszulki, kapelusze, materiały biurowe/
przygotowanie sali do spotkań przygotowawczych /np. naprawa kranu, odnowienie drzwi,
malowanie/ wskazujemy koszty obsługi prawnej /kreatywna księgowość).
6. Składamy wniosek wraz z kosztorysem, załączając wszystkie wymagane dokumenty.
7. Czekamy na decyzję, w międzyczasie trwają spotkania, omawiane są szczegóły.
8. Wraz z pozytywną decyzją podpisujemy umowę z organizacją i przystępujemy do realizacji
projektu w określonych ramach czasowych.
9. Po zakończonym projekcie piszemy sprawozdanie z wykonania umowy i przesyłamy
dokumenty /faktury, rozliczenia z pracownikami.
10. Po zatwierdzeniu sprawozdania otrzymujemy pieniądze na konto. Zrealizowaliśmy projekt, a wraz z nim mamy 10 flag, nowy laptop, odnowioną salę oraz kilka książek i artykułów
biurowych.

 

 

Dlaczego warto?

Metoda ta pozwala działać zespołowo, z myślą o grupie, pozwala przenieść ideały chrześcijańskiego wychowania do rzeczywistości. Kochaj bliźniego swego – nie pozostanie w sferze przykazania, ale stanie się przejawem konkretnego dobra dla tych, którzy skorzystają z projektu. I o to w tym chodzi! Młodzi są bardzo kreatywni i jeśli będą wiarygodnym partnerem dla konkretnej organizacji wówczas otworzą się przed nimi możliwości realizacji pomysłów i osobistego rozwoju.
Parafia, bądź miejsce realizacji projektu stanie się drugim domem, w którym nabywa się wiele
cennych umiejętności radzenia sobie w życiu, a przede wszystkim współdziałania. Na takie spotkania będą przychodzić młodzi, więcej sami rodzice wskażą im drogę do parafii – bo tam nie tylko się „modlą”, ale robią ciekawe rzeczy z myślą o drugich.

 

Więcej informacji o projektach i regulaminach podamy wkrótce.    

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com