Oficjalne logo na 37. ŚDM w Lizbonie zostało zaprezentowane w Lizbonie 16 października 2020 roku.

Mamy do dyspozycji wersję oryginalną oraz w języku polskim.

Logo przedstawia krzyż, w który wpisany jest płomień, symbolizujący Ducha Świętego, oraz droga, nawiązująca do tradycji pielgrzymowania, bliskiej mieszkańcom Portugalii i stanowiącej jeden z ważnych wymiarów Światowych Dni Młodzieży.

 

Po raz pierwszy w logotypie umieszczono też różaniec – nawiązanie do duchowości maryjnej silnie obecnej w portugalskim Kościele, a zwłaszcza do historii fatimskich objawień. Jednym z elementów jest też podobizna Maryi, przedstawionej, jako młoda dziewczyna, gotowa do drogi i do odpowiedzi na Boże wezwanie.

 

 Autorką logo jest młoda Portugalka, Beatriz Roque Antunes, która ukończyła studia graficzne w Londynie i pracuje obecnie w stolicy Portugalii. Jak informują organizatorzy, jej praca została wybrana spośród kilkuset propozycji, nadesłanych z ok. 30 państw na świecie. Na dzień prezentacji logo, Portugalczycy wybrali 16 października, dzień 42. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła II – inicjatora Światowych Dni Młodzieży.

Logo wraz z hymnem stanowią charakterystyczne elementy kolejnych międzynarodowych edycji ŚDM, nie tylko ze względu na promocję wydarzenia, ale też ze względu na wymiar duszpasterski. Logotyp stanowi rodzaj wizualnej katechezy, mówiącej o najważniejszym przesłaniu nadchodzącego spotkania, hymn natomiast jest śpiewaną modlitwą, którą młodzi ludzie na całym świecie modlą się już w okresie przygotowań do tego wydarzenia.

Warto nadmienić, że logo ŚDM w Lizbonie jest własnością intelektualną Komitetu w Lizbonie i nie może być wykorzystane do celów komercyjnych bez udzielonej licencji przez komitet. Zainteresowanych odsyłamy do źródła w celu zapoznania się z warunkami wykorzystania logotypu ŚDM znajdujacymi się poniżej.

źródło - KAI/kh/Stacja7

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com