Drugi dzień Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży rozpoczęliśmy od spotkania na Uczcie Eucharystycznej, której przewodniczył bp Jan Kopiec - biskup diecezji gliwickiej, a słowa homilii skierował do nas bp Adam Bab. 

 


Po śniadaniu uczestniczyliśmy w warsztatach "Kościół z młodymi" poprowadzonych przez Fundację Młodzi na progu.

 

Przedstawili nam oni narzędzia do ewangelizacji i formacji uczniów oraz wprowadzili w doświadczenie formacji współpracowników i następców w posłudze.

 

Do kapłanow skierowane zostało słowo o misji prezbitera  w zespole ewangelizacyjnym oraz o metodach formacji zespołów ewangelizacyjnych.
Młodzi natomiast wzięli udział w warsztatach o przeżywaniu i głoszeniu Kerygmatu oraz o doświadczeniu przyjmowania i głoszenia kerygmatu w formie osobistego świadectwa i krótkich nauczań.


"Chciałem bardzo podziękować za te warsztaty, które zwróciły moją uwagę na wiele aspektów mojej pracy nie tylko jako duszpasterza młodzieży, ale także katechety w szkole, który ma być nie tyle znakiem jedności, co JEDNOCZYĆ poprzez swoją postawę i łagodność . Wracając do siebie, do swojej parafii, będę zwracał uwagę na to, aby przede wszystkim kłaść nacisk nie tylko na formację uczniów, ale także na towarzyszenie im w tej formacji i w bliskiej więzi z Chrystusem formować także siebie. Ważne było także, aby nie zwracać uwagi tylko na aktywizm i wydarzenia, które pieczołowicie przygotowujemy, gdyż jest to za mało. Musimy mieć aktywizm duchowy w sobie. "
~ks Marcin Wilk, duszpasterz młodzieży diecezja przemyska


"Uważam, że te warsztaty każdemu z nas młodych, którzy działają przy duszpasterstwach lub wspólnotach, były bardzo przydatne. Mogliśmy dostrzec, że same działanie bez formacji, może nie przynieść owoców oraz że jest bardzo ważne, abyśmy potrafili odnaleźć w tych miejscach, gdzie działamy - swoich uczniów. Wydaje mi się, że często gdzieś każdy z nas gubi się w tym i może czuć się niezastąpiony, ale jednak o to chodzi w posłudze, aby przekazywać młodszym, to co kiedyś nauczył nas ktoś inny i nie zatrzymywać tej wiedzy jedynie dla siebie. Ale wydaje mi się i to bardzo wybrzmiało podczas tych warsztatów, że w naszej pracy musimy pamiętać o kerygmacie, że w głównej mierze naszą pracą jest też ewangelizacja i nie musimy jedynie głosić świadectwa, lecz organizować nasze wydarzenia, akcje i wykonywać codzienne obowiązki w naszych wspólnotach z mocą kerygmatyczną."
~Wiktoria Sękiel, diecezja warmińska

 


Po warsztatach dołączyliśmy się do całego Kościoła w modlitwie brewiarzowej.
Dzień zakończyliśmy projekcją filmu "Nowicjusz" z krótkim słowem o. Łukasza oraz wspólnym odśpiewaniem Apelu i zawierzeniem się Maryi na kolejne dni. 

 

Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com