Autor: ks. Tomasz

Nocne czuwanie na Ukrainie

Młodzi na modlitwie w Berdyczowie

Dzięki specjalnej platformie udostępnionej przez Watykan jako KBO możemy śledzić wszystkie wydarzenia,  które mają miejsce w świecie dotyczące młodzieży. Wybrane i naszym zdaniem najciekawsze wydarzenia będziemy udostępniali na naszej stronie w Aktualnościach. 

Nocne czuwanie Młodych w Berdyczowie, na Ukrainie to żywe świadectwo obecności Chrystusa na zniszczonej wojną ziemi. Mamy nadzieję wspólnie przeżyć Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie. Możemy pomóc młodym Ukraińcom w dotarciu do Lizbony za rok poprzez zbiórkę pokrywającą koszty transportu. W tym celu już teraz  zapowiadamy  akcję pomocową Bilet dla Ukrainy.  

Bilet dla Ukrainy

W tym roku Nocne Czuwanie z modlitwą o powołania na Ukrainie zostało zorganizowane w dniach 6-7 maja przez Rodzinę Salezjańską. W sanktuarium w Berdyczowie  jak co roku zgromadziło się około 80 uczestników z różnych miast Ukrainy.


Pojawiły się wątpliwości co do wydarzenia ze względu na wojnę na Ukrainie, ale organizatorzy zrobili wszystko, aby spotkanie odbyło się bezpiecznie.

W nocy młodzi ludzie dyskutowali o duchowym przewodnictwie, wymieniali się doświadczeniami duchowego towarzyszenia oraz modlili się. We wspólnej modlitwie towarzyszyły im relikwie świętych Dominika Savio i Jana Pawła II. 

Pomocą w rozumieniu duchowego przewodnictwa była konferencja o. Romana Laby, OSPPE. Kapłan zwrócił uwagę uczestników na dwa fragmenty Pisma Świętego:

  1. Rozmowa Jezusa z uczniami w drodze do Emaus
  2. Spotkanie apostoła Filipa z etiopskim eunuchem

Na tych przykładach ukazał misję duchowego przewodnika jako osobę, która prowadzi swoich uczniów do poznania Boga.

Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej bp Witalij Krzywycki salezjanin. 

 Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com