Autor: ks. Tomasz

Jakie są najczęstsze pytania w temacie Jubileuszu? Odpowiedzi w formie Q&A

Przedstawiamy listę najpopularniejszych pytań i odpowiedzi odnośnie Jubileuszu. Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią. Oczywiście zawsze jako KBO ŚDM pozostajemy do dyspozycji i chętnie odpowiemy na wszystkie pytania zadane drogą mailową lub telefoniczną 

    • Jakie są granice wieku uczestników?

Wszyscy są mile widziani na Jubileuszu Młodych w Rzymie. Jako KBO ŚDM zalecamy, aby w Jubileuszu brały udział osoby pełnoletnie, co ograniczy biurokrację związaną z przygotowaniem dokumentacji opiekunów osób niepełnoletnich. Jednakże, mamy świadomość, że w Jubileuszu chętnie biorą udział osoby niepełnoletnie. Nie chcemy przed nikim zamykać możliwości, dlatego decyzję co do udziału osoby niepełnoletniej i określenia minimalnego wieku pozostawiamy Kierownikowi grupy.

    • Ile kosztuje wyjazd na Jubileusz? 

W najbardziej ekonomicznej, autokarowej wersji (dla grupy 50 osób) koszty związane z pielgrzymką do Rzymu wynoszą ok. 1900 zł. (Transport, pakiet jubileuszowy w Rzymie, pakiet polski). Jednakże ostateczne koszty ustalają organizatorzy, biorąc pod uwagę inne środki transportu, program zwiedzania oraz ewentualny udział w Dniach w Diecezjach.  

    • Co to są Dni w Diecezjach? 

Podobnie jak podczas ŚDM kraj gospodarza Jubileuszu zaprasza w dniach od 24 do 28 lipca do jednej z diecezji w regionie Umbrii. Diecezja za symboliczne 60EUR zapewni każdemu uczestnikowi zakwaterowanie, wyżywienie oraz program duchowy i turystyczny na te dni. Centralnym punktem będzie pielgrzymka do Asyżu, do grobu bł. Carlo Acutisa. W jaki sposób zapisać grupę przedstawiliśmy szczegółowo na naszej stronie. Dni w Diecezjach...

    • Gdzie znajdę w moim regionie grupę przygotowującą się na Jubileusz? 

Staramy się, aby organizatorzy grup udostępniali swoje punkty przygotowań na naszej stronie. W tym celu należy powiększyć mapę Polski w okolicy swego miejsca zamieszkania i znaleźć najbliższy punkt, ewentualnie napisać lub zadzwonić do koordynatora diecezjalnego

    • Chcę pojechać na Jubileusz, jak się zapisać? 

Nie jest to nic trudnego. Zapraszamy na stronę rejestracji. Jeśli jesteś uczestnikiem grupy zorganizowanej zostaw rejestrację kierownikowi grupy. Jeśli nie masz w okolicy żadnego punktu przygotowań możesz założyć własną grupę i jako kierownik tej grupy zarejestrować się w naszym systemie. Minimalna liczba osób w grupie to 2. Pamiętaj, aby w tej sytuacji poinformować koordynatora diecezjalnego o swoim zamiarze i być z nim w kontkacie. Należy pamiętać, że zgodnie z decyzją Dykasterii ds. Ewangelizacji zapisu na Jubileusz dokonują Konferencje Episkopatów, w przypadku Polski biurem zapisującym na Jubileusz jest KBO ŚDM. 

    • Jakie są terminy rejestracji i płatności? 

Oficjalnie rejestracja rozpocznie się od Niedzieli Chrystusa Króla (24 listopada 2024 roku) i potrwa do 31 marca 2025 roku. Nieprzekraczalnym terminem płatności za pakiety jubileuszowe jest 15 maja 2025. Rejestracji i płatności można dokonać jedynie poprzez system polski. Przy wyborze pakietu polskiego będzie przysługiwała zniżka 10%, jeśli wpłata w formie darowizny zostanie przekazana do 31 stycznia 2025 roku. 

    • Co to jest Jubileusz Młodych? 

To wydarzenie organizowane w Kościele co 25 lat. Swoją tradycją nawiązuje do Jubileuszy w Starym Testamencie. Jest ogłaszane specjalną bullą papieską i trwa w Kościele przez rok. W tym czasie zapraszani są do Rzymu na Jubileusz przedstawiciele różnych środowisk według specjalnego kalendarza jubileuszowego. W tym kalendarzu wpisany jest także Jubileusz Młodych, od 28 lipca do 3 sierpnia 2025 roku, podczas którego młodzież spotka się ze sobą i z Papieżem. Najwięcej informacji znajdziemy na oficjalnej watykańskiej stronie Jubileuszu dostępnej w wersji polskiej.

    • Czy jest już znany program Jubileuszu Młodych w Rzymie? 

Tak, ramowy program został już oficjalnie ogłoszony w Watykanie i jest opublikowany na naszej stronie. Zapraszamy do zapoznania się. Program Jubileuszu Młodych...

    • Co to jest pakiet jubileuszowy i dlaczego warto go kupić? 

Podobnie jak podczas ŚDM organizatorzy chcą zapewnić uczestnikom w miarę dobre warunki podczas pobytu w Rzymie. W tym celu zostały przygotowane pakiety dla pielgrzymów. Są one zróżnicowane w zależności od czasu pobytu i zapotrzebowania grupy. Zarejestrowana grupa może wybrać tylko jeden rodzaj pakietu. Jeśli w grupie są różne zapotrzebowania, wówczas grupę należy podzielić i każdą zarejestrować osobno, aby wybrać oczekiwany pakiet. Zakup pakietu jest także formą wsparcia finansowego dla organizatorów w Rzymie.  Szczegółowe dane o pakietach jubileuszowych są dostępne na naszej stronie. 

    • Przyjeżdżamy do Rzymu 27 lipca i wylatujemy 4 sierpnia. Czy można połączyć pakiet A1+27 z A1+4? 

Niestety, formalnie nie ma takiej możliwości. Zakwaterowanie i wyżywienie w brakujące dni na początku lub na końcu wyjazdu, będące poza okresem obowiązywania pakietu należy zorganizować we własnym zakresie za dodatkową odpłatnością. W niektórych przypadkach może okazać się możliwe uzgodnienie z gospodarzem miejsca zakwaterowania co do możliwości przedłużenia pobytu lub wcześniejszego przyjazdu. Jest to jednak wyłącznie uzależnione od woli gospodarzy. 

  • Będziemy w tym czasie w Rzymie i chcemy tylko skorzystać z kilku dni Jubileuszu. Czy musimy być na całości? 

Nie ma obowiązku być na całości od 28 lipca do 3 sierpnia. Dlatego też organizatorzy przewidzieli pakiety tygodniowe, weekendowe oraz pakiety w formie wejściówki na spotkanie z Papieżem na Tor Vergata. 

  • Czy musimy kupować pakiet jubileuszowy? Co oznacza brak pakietu? 

Sprawa zakupu pakietu jubileuszowego jest dobrowolna. Oczywiście można przebywać w tym czasie w Rzymie bez pakietu, na swoich warunkach. Jednakże, biorąc pod uwagę koszty organizacyjne, zachęcamy przynajmniej do zakupu pakietu typu C, poprzez system rejestracji polskiej. Ten pakiet zapewni wejście na dwudniowe spotkanie z Papieżem do numerowanych sektorów. Osoby bez wejściówek będą prawdopodobnie kierowane do sektorów wspólnych, zasadniczo bardzo odległych od ołtarza. 

    • Dowiedzieliśmy się niedawno o Jubileuszu i chcemy wziąć udział jako np.  grupa akademicka. Zaraz po wydarzeniu mamy pielgrzymkę pieszą na Jasną Górę, na którą chcemy zdążyć po zakończeniu Jubileuszu. Bilety lotnicze są teraz bardzo drogie, czy KBO ŚDM pomaga w organizacji biletów? 

Tak, KBO ŚDM na bieżąco publikuje oferty biletowe, z myślą o poszukujących korzystnych cen. Jeśli na stronie nie ma satysfakcjonującej oferty, można zgłosić swoje zapotrzebowanie poprzez naszą wyszukiwarkę. Zapytaj o ofertę lotniczą...

    • Czy będzie można przeżywać Jubileusz w Polsce? 

Jak najbardziej. Zgodnie z bullą papieską biskupi diecezjalni wskażą miejsca w diecezjach, gdzie będzie można zyskać odpust jubileuszowy, pielgrzymując do tego miejsca. Wykaz takich miejsc powinien być umieszczony na stronach diecezji oraz lokalnych mediów katolickich. 

    • Chcemy kupić bilety na samolot za pośrednictwem KBO ŚDM. Co wlicza się w cenę i do kiedy należy podać dane do biletów?

Bilety zamówione przez KBO ŚDM zawierają wszystkie koszty łącznie z bagażem nadawanym 23 kg. Zamawiający otrzyma informacje aktualną o godzinie wylotu i powrotu, zgodnie ze swoim zamówieniem. Listę pasażerów należy podać ok. 3 tygodnie przed wylotem. Do tego czasu lista może być dowolnie zmieniana i aktualizowana. Po przekazaniu listy i wystawieniu biletów przez Agencję zmiany personalne będą możliwe za opłatą 100 EUR. 

    • Co to jest pakiet polski i dlaczego warto o nim pomyśleć? 

Tradycyjnie KBO ŚDM przygotowuje tzw. pakiet polski, czyli materiały identyfikujące grupę jako polską. Zamówienie na pakiet polski można złożyć w ostatnim etapie rejestracji. Wybór pakietu polskiego jest dobrowolny. W skład pakietu polskiego wchodzi pełne ubezpieczenie kosztów leczenia oraz udział w kosztach związanych z przygotowaniem projektu Polski Rzym. W pakiecie polskim będą także białoczerwone chusty. Szacowany całkowity koszt to 60 EUR lub 260 PLN. Zamówienie pakietu polskiego będzie możliwe po 15 listopada.

    • Jaki termin ubezpieczenia OC obejmuje pakiet A1+27? Co wchodzi w jego zakres?

W pakietach jubileuszowych (rzymskich) OC dla każdego pakietu jest takie samo. Obejmuje okres, w jakim obowiązuje pakiet i jest to tylko ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (szkód, które może wyrządzić uczestnik). OC nie obejmuje kosztów leczenia ani świadczeń związanych z opieką medyczną. W tej sytuacji konieczne jest posiadane przy sobie karty EKUZ. 

    • Jakie są wymogi formalne wobec niepełnoletnich członków grupy, a jakie wobec kadry kierowniczej?

Osoba niepełnoletnia musi mieć zgodę na uczestnictwo prawnego opiekuna oraz wskazanego na czas wyjazdu opiekuna, którego wyznacza i poświadcza w oświadczeniu opiekun prawny. Opiekunem osoby jak i grupy może być wyłącznie osoba pełnoletnia, posiadająca zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego oraz Krajowego Rejestru Przestępców Seksualnych, na podstawie których może pełnić funkcje opiekuna. Oświadczenia opiekunów prawnych oraz zaświadczenia z KRK i KRPS są składane do kierownika grupy, który jest odpowiedzialny za określenie kadry kierowniczej.  Kierownik grupy podczas rejestracji w KBO ŚDM składa oświadczenie, że jest w posiadaniu wymaganych zgód i zaświadczeń uzyskanych od członków kadry kierowniczej.

    • Jakie jest zakwaterowanie na podstawie pakietu jubileuszowego w Rzymie? 

Standardowo są to miejsca użyteczności publicznej, sale gimnastyczne, bursy, akademiki czy pomieszczenia parafialne. Zapewniony jest dostęp do sanitariatów i śniadanie każdego dnia. W punktach zakwaterowania mogą obowiązywać restrykcyjne czasem regulaminy co do czasu przebywania w obiekcie. 

    • Kiedy dowiemy się o lokalizacji naszego zakwaterowania? 

Po zakończeniu rejestracji 31 marca 2025 roku KBO ŚDM przekaże zapotrzebowanie do Dykasterii ds. Ewangelizacji i do 30 czerwca, a najpóźniej do 23 lipca powinny być przesłane do grup vouchery odnośnie zakwaterowania, o ile został wybrany pakiet z zakwaterowaniem i opłacony w terminie.

    • Do kiedy należy dokonać opłat za pakiety jubileuszowe i polskie? 

Termin wpłat za pakiet jubileuszowy na podstawie dokumentu płatniczego wygenerowanego przez system rejestracji upływa 15 maja 2025 roku, jeśli walutą rozliczeniową jest EUR. W przypadku wygenerowania dokumentu wcześniej i zamiaru dokonania płatności w PLN maksymalny termin to 3 dni od daty wygenerowania dokumentu (z uwagi na zmienność kursu EUR). Informacje te są dostępne na stronie
Jeśli chodzi o darowiznę na pakiet polski to ostateczny termin wyboru pakietu polskiego i płatności upływa także 15 maja 2025 roku. Dla pakietu polskiego przewidujemy 10% zniżkę, jeśli opłata za grupę zostanie dokonana do 31 stycznia 2025 roku. 

    • Czy pakiet polski będzie obejmował ubezpieczenie na czas podróży?

Ubezpieczenie zaoferowane w pakiecie polskim jest ubezpieczeniem kompleksowym, działającym w okresie od wyjazdu z Polski i powrotu do Polski, wskazanym przez kierownika grupy w panelu rejestracyjnym. Obejmuje KL (koszty leczenia), OC i NNW.  Warunki ramowe ubezpieczenia: Okres trwania ubezpieczenia -  od wyjazdu/wylotu z Polski do powrotu do domu, na podstawie załączonej w systemie rejestracji polskiej listy uczestników z podaniem dat wyjazdu i powrotu; koszty leczenia za granicą  - do 100 000,00 €; bagaż - 3 000,00 zł; assistance, w tym transport zwłok - do 100% sumy ubezpieczenia; OC szkody na osobie lub mieniu - 200 000,00 zł; zgon Ubezpieczonego - 50 000,00 zł; trwały uszczerbek na zdrowiu- za 1% 500,00 zł. Ubezpieczenie można wybrać w pakiecie polskim osobno, niezależnie od innych wyborów. Do 25 lipca 2025 roku na kierowniku będzie spoczywał obowiązek wgrania do systemu rejestracji polskiej listy według załączonego wzoru. 

    • Dlaczego warto mieć rozszerzone ubezpieczenie, oprócz EKUZ? 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia podstawowe wsparcie w razie problemów ze zdrowiem za granicą. Należy pamiętać jednak, że karty EKUZ nie są alternatywą dla prywatnego ubezpieczenia kosztów leczenia, gdyż ubezpieczenie kosztów leczenia posiada znacznie szerszy zakres działania. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych różnic:
• EKUZ zapewnia dostęp jedynie do świadczeń oferowanych w ramach publicznej służby zdrowia.  Ubezpieczony może się leczyć tylko w placówkach, które podpisały umowy z odpowiednikiem naszego NFZ. W razie skorzystania z placówki prywatnej za leczenie zapłaci sam. Jest to istotna informacja, bowiem może się zdarzyć, że państwowe placówki zdrowia będą na tyle oddalone, że siłą rzeczy Ubezpieczony w razie nagłego wypadku, będzie zmuszony skorzystać z najbliższej, prywatnej opieki zdrowotnej i w konsekwencji pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni.
• Karta EKUZ gwarantuje dostęp do świadczeń zdrowotnych, jednak do niektórych usług, które w Polsce są za darmo, w innym kraju może być wymagana dopłata. 
• Bardzo często zdarza się tak, że posiadacze kart EKUZ za część wydatków muszą zapłacić z własnej kieszeni, by następnie ubiegać się o ich częściowy zwrot. W wielu przypadkach w sytuacji skorzystania ze świadczeń ambulatoryjnych lub przy zakupie leków, należy opłacić pełne koszty, a następnie można ubiegać się o zwrot ich części w lokalnej kasie chorych.
• EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski. W razie konieczności transportu do kraju, Ubezpieczony może otrzymać niebagatelny rachunek za przejazd, a jest to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych.
• EKUZ nie pokrywa kosztów transportu zwłok do kraju zamieszkania.
• EKUZ nie pokrywa również: Ubezpieczenia OC, Rekompensaty z powodu opóźnionego lotu lub zgubionego bagażu, usługi ratownictwa.
Podsumowując, EKUZ choć nic nie kosztuje (pomijając składki na ZUS), ma wiele słabości i w efekcie, może kosztować sporo. Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą co prawda kosztuje, ale w razie szkody pomoc udzielana jest komfortowo i na koszt Ubezpieczyciela. 

    • Czy ubezpieczenie oferowane w pakiecie polskim działa w przypadku obcokrajowców?

Jest możliwa ochrona grup polonijnych oraz obcokrajowców z całego świata pod warunkiem, że łącznie liczba uczestników spoza Polski będzie stanowić nie więcej niż  10% ogólnego stanu osób wyjeżdżających. Czyli jeśli np. z ubezpieczenia korzysta 1000 osób z Polski, ochroną ubezpieczeniową można objąć do 100 osób z zagranicy, związanych z wyjazdem na Jubileusz. Ilość osób zagranicznych jest określana na podstawie całościowej listy zgłoszeń, a nie na podstawie pojedynczej grupy. W praktyce oznacza to, że grupy polonijne i zagraniczne mogą w całości korzystać z ubezpieczenia oferowanego przez pakiet polski, ponieważ w ogólnym zestawieniu liczba osób spoza Polski rzadko przekracza 5%. 

    • Jakie wymogi formalne muszą spełnić osoby odpowiedzialne za grupę, czyli kadra kierownicza - ksiądz, kierownik grupy i opiekunowie?

Każda grupa winna mieć wskazanego organizatora (parafia, diecezja, zakon lub osoba prywatna). Organizator odpowiada za wyznaczenie kadry kierowniczej do grupy wyjazdowej. W skład kadry wchodzi kierownik, zastępca kierownika, opiekunowie. Wszyscy wymienieni powinni posiadać zaświadczenia o niekaralności oraz z rejestru przestępców seksualnych. Kierownik powinien mieć także ukończony kurs kierownika wycieczek. Nie ma obowiązku zgłaszania wyjazdu do Kuratorium, z uwagi na religijny charakter wydrzenia. Kapłan, który zamierza wziąć udział w Eucharystii z Papieżem będzie poproszony o złożenie potwierdzenia o stanie kapłańskim z właściwej Kurii poprzez system rejestracji. Liczbę opiekunów wyznacza kierownik grupy, według zasady przynajmniej 1 opiekun na 20 osób niepełnoletnich, pow. 10 roku życia. 

    • Gdzie można bezpośrednio dowiedzieć o bieżącym stanie przygotowań do Jubileuszu? 

Zapraszamy na naszą stronę, gdzie na stronie głównej jak i w aktualnościach są na bieżąco publikowane informacje co do Jubileuszu. Aktualności Jubileuszowe....

    • Czy w Polsce są wydarzenia związane z Jubileuszem lub poprzedzające Jubileusz? 

Oczywiście, od początku roku na stronie oraz w naszych mediach społecznościowych publikujemy relacje z dziesiątek wydarzeń w całej Polsce. Zapraszamy na nasze media społecznościowe - Facebook i Instagram Wystarczy polubić i być na bieżąco!

    • Będziemy w Rzymie od środy 30.07 wieczorem do soboty 2.08. Czy musimy kupować pakiet A1 za 220 EUR czy jest jakiś pakiet obejmujący tylko te 2-3 dni w niższej cenie? 

Nie ma możliwości modyfikacji pakietów. Zgodnie z rodzajami pakietów w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby wykupienie pakietu tygodniowego A1 z zakwaterowaniem, który obejmie noclegi w środę, czwartek i piątek oraz pakiet żywieniowy na sobotę. Wykupienie pakietu B wiązałoby się z koniecznością zorganizowania noclegów i wyżywienia na własną rękę w środę i czwartek, co w warunkach rzymskich może oznaczać koszt nawet ok. 150 EUR. 

 



Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com