Autor: Magda

Musimy obudzić tych, którzy śpią! Dzień pierwszy Międzynarodowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieży

Synodalne duszpasterstwo młodzieży- nowe style i strategie przywództwa 
- Pod takim hasłem odbywa się Międzynarodowy Kongres Duszpasterstwa Młodzieży w Rzymie.

Pierwszy dzień kongresu rozpoczął się od wspólnego śniadania i modlitwy, po której delegaci Konferencji Episkopatów zostali oficjalnie przywitani przez Kard. Kevina Farrella - prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wprowadził On uczestników w temat spotkania zwracając uwagę na konieczność ustalenia strategii w duszpasterstwach oraz szukanie nowych dróg komunikacji z młodymi.

Kościół się starzeje, ale młodzi mogą go odmłodzić. Musimy obudzić tych, którzy śpią!  - podkreślił Kard. Kevin Farrell

Kardynał Américo Manuel Alves Aguiar wraz z przedstawicielami komitetu organizacyjnego ŚDM i przewodniczącym ŚDM Fundacji Lizbona 2023 podsumowali Światowe Dni Młodzieży, a także owoce tego spotkania w portugalii. Świadectwa zgromadzone od młodych pokazały, że poczuli się oni częścią wielkiej wspólnoty Kościoła.

ŚDM - Spotkanie młodzieży, dla młodzieży i z młodzieżą, którego głównym owocem jest odkrywanie, że Chrystus żyje w nas - zwrócił uwagę Kardynał Américo Manuel Alves Aguiar

Podczas otwartej dyskusji uczestnicy kongresu mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami, uwagami, a także zadać pytania dotyczące ŚDM 2023 w Lizbonie.

Po przerwie Abp Salvatore Fisichella- pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji - zaprezentował plany i założenia związane z organizacją Jubileuszu Młodych w Rzymie w dniach 28 lipca - 3 sierpnia 2025 roku. 

Biskuo Paul Kyung Sang Lee wraz z przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży z Korei przedstawili kroki, które zostały już podjęte w ramach organizacji ŚDM Korea 2027, a także te, które zamierzają podjąć, aby spotkanie z Ojcem Świętym było prawdziwą pielgrzymką prowadzącą do spotkania młodych ludzi z Bogiem.

Uczestnicy kongresu wzięli także udział w grupach dzielenia oraz Mszy Świętej, którą sprawował Kardynał Américo Manuel Alves Aguiar. Wieczorem wszyscy zgromadzili się na wieczorze kultury koreańskiej.

Nowe style w duszpasterstwie młodzieży

Fot.: Dicastery for Laity, Family and Life
Magdalena Sierka

 Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com