Autor: Magda

Międzynarodowy Kongres Duszpasterstwa Młodzieży w Rzymie

W dniach 23–25 maja około 300 delegatów Konferencji Episkopatów ze 110 krajów spotyka się w Rzymie, biorąc udział w Międzynarodowym Kongresie Duszpasterstwa Młodzieży, którego tematem przewodnim jest „ Synodalne duszpasterstwo młodzieży”- nowe style i strategie przywództwa”.

 

 

Został on zorganizowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Delegatami z polski są Ks. Tomasz Koprianiuk i Magdalena Sierka z KBO ŚDM.

Spotkanie stanowi kluczowy moment w piątej rocznicy publikacji posynodalnej adhortacji apostolskiej Christus vivit , która bezpośrednio nawiązuje do przygotowań do kolejnych Światowych Dni Młodzieży w Seulu w 2027 roku.

Sesja „Od ŚDM Lizbona 2023 do ŚDM w Seulu 2027 ” rozpocznie się pierwszego dnia Kongresu, po wstępnym powitaniu przez kardynała Kevina Farrella, prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Celem tej sesji będzie refleksja i ocena znaczących wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r. Ten moment dzielenia się nie tylko będzie uczczeniem osiągniętych sukcesów, ale także posłuży jako pomost do kolejnych obchodów ŚDM, które odbędą się odbędzie się w Seulu w 2027 r. Podczas sesji kardynał Américo Alves Aguiar, biskup Setúbal – Portugalia i prałat Peter Soon-Taick Chung, arcybiskup Seulu, będą przemawiać, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i przedstawić zarys oczekiwań i innowacji dla kolejne wielkie światowe spotkanie młodzieży.

 

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem, które zostanie zaprezentowane podczas Kongresu będzie Jubileusz Młodzieży 2025, zaplanowany na 28 lipca – 3 sierpnia. Z tej szczególnej okazji Ojciec Święty zaprosi do Rzymu młodych ludzi z całego świata, zachęcając ich, aby byli „pielgrzymami nadziei”. Aby lepiej zobrazować szczegóły tego ważnego wydarzenia, przemawiać będzie prałat Rino Fisichella, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, który przedstawi inicjatywy i działania zaplanowane na Jubileusz Młodych.

Kongres zakończy się w sobotę 25 maja udziałem w porannej Audiencji u Ojca Świętego. 

Fot.: Dicastery for Laity, Family and LifeZdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com