Autor: Magda

Młodzi z Korei Płn na ŚDM2027

 

Podjęto starania, aby na ŚDM przybyli młodzi
z Korei Płn.!

 

Podczas gdy sytuacja w Korei Północnej stawia wiele wyzwań, nigdy nie powinniśmy stracić wiary w możliwość odbudowania duszpasterstwa w tym regionie
-
mówi arcybiskup Seulu Peter Chung Soon-taick.

Hierarcha podkreśla, że czuje się odpowiedzialny za Koreę Północną nie tylko jako administrator apostolski Pjongjangu, ale także jako Koreańczyk. Będąc gospodarzem przyszłych ŚDM wyszedł niedawno z inicjatywą, aby zaprosić oficjalnie delegację z Korei Północnej na to wydarzenie.

 

W rozmowie z agencją Fides hierarcha wyjaśnia, że wznowienie pracy duszpasterskiej z wiernymi z Korei Północnej wymaga postępowania krok po kroku kierowanego przez nadzieję i modlitwę.

„Przede wszystkim Kościół południowokoreański może odgrywać krytyczną rolę w wysiłkach humanitarnych, dostarczając pomocy ludziom z Korei Północnej”
– mówi arcybiskup Seulu, tłumacząc, że w ten sposób można otworzyć drzwi dla zaufania i dialogu. Zaznacza przy tym, że nigdy nie należy lekceważyć mocy modlitwy w przemianie serc i umysłów.

 

 

Pragnienie pojednania jest bardzo żywe w Kościele koreańskim. Od ośmiu lat trwa specjalna akcja „Pamiętamy o parafiach na północy”, corocznie odbywają się też fora pokoju. W tym roku obchodzono 70. rocznicę zakończenia walk na Półwyspie Koreańskim.

„Jesteśmy mocno przekonani, że rola Kościoła koreańskiego, a także, przez rozszerzenie, Watykanu może być kluczowa we wzmacnianiu dialogu pokoju”
– podkreśla abp Chung.

Obok procesu pojednania wielkim wyzwaniem dla lokalnej wspólnoty jest ewangelizacja w kontekście współczesnego społeczeństwa żyjącego w niezwykle szybkim tempie.

„Archidiecezja Seulu wykorzystuje media społecznościowe, podcasty, streamy, wspiera wspólnoty internetowe po to, aby zachować kontakt z technologicznie zaawansowanym społeczeństwem. To podejście sprawia, że docieramy do ludzi tam, gdzie są, ułatwiając im, aby zaangażowali się w przesłanie Kościoła” – mówi hierarcha.

Zastrzega jednak, że fundamentem jest zaangażowanie w żywą wspólnotę:
„Choć świat cyfrowy oferuje cenne narzędzie dla ewangelizacji, to jednak ważne jest, aby pamiętać, że wiara ostatecznie prowadzi do osobistego spotkania z Bogiem, które znajduje swoje najgłębsze wyrażenie w doświadczeniach fizycznych i wspólnym uwielbieniu, w konkretnej obecności osób bliskich”.

 

ŹRÓDŁO: Vatican NewsZdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com