Autor: Dagmara

Uroczystość Chrystusa Króla Światowym Dniem Młodzieży w wymiarze diecezjalnym

W Uroczystość Chrystusa Króla, w Bazylice Św. Piotra, młodzież z Panamy przekazała młodzieży z Portugalii Krzyż i Ikonę Światowych Dni Młodzieży

Ojciec Święty powiedział, że „jest to ważny krok w pielgrzymce, która zaprowadzi nas do Lizbony w 2023 roku”.

Papież Franciszek ogłosił także, że od 2021 ŚDM w wymiarze diecezjalnym będzie przeżywane nie w Niedzielę Palmową, a w Uroczystość Chrystusa Króla:

„Przygotowując się do kolejnego międzykontynentalnego spotkania Światowych Dni Młodzieży, chciałbym również przypomnieć o jego obchodach w Kościołach lokalnych. Trzydzieści pięć lat po ustanowieniu Światowych Dni Młodzieży, po wysłuchaniu różnych opinii oraz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, kompetentnej w zakresie duszpasterstwa młodzieży, postanowiłem przenieść diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży z Niedzieli Palmowej na Niedzielę Chrystusa Króla, począwszy od przyszłego roku. W centrum pozostaje tajemnica Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, jak zawsze podkreślał św. Jan Paweł II, inicjator i patron Światowych Dni Młodzieży” – mówił papież.

„Zmiana ta z pewnością pomoże w przeżywaniu tego wydarzenia, ponieważ w wielu miejscach na świecie Niedziela Palmowa celebrowana jest bardzo uroczyście na poziomie parafii. W praktyce sprawiało to, że często celebracja ŚDM była przenoszona na inny dzień. W ten sposób, dzięki dokonanej dzisiaj zmianie, duszpasterstwo młodzieży otrzyma nowy impuls do przeżywania tego wydarzenia. Cieszę się również z tego, że w Polsce będzie to okazja do wspólnego świętowania razem z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, które od wielu lat właśnie w Uroczystość Chrystusa Króla obchodzi święto patronalne. Jednocześnie mamy nadzieję, że w niedługim czasie otrzymamy z Rzymu konkretne wskazówki i inspiracje związane z ŚDM w wymiarze diecezjalnym. Decyzja Ojca Świętego pokazuje, że Kościół jest wciąż żywy – tylko mówienie o szukaniu nowych dróg bez konkretnych zmian byłoby pustosłowiem. Przez zmiany, takie jak ta ogłoszona dzisiaj, gdy pewne rzeczy Papież, po konsultacji, pragnie poprawiać,  motywują również nas do szukania nowych dróg.” – po ogłoszeniu zmian powiedział ks. Emil Parafiniuk, Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.

Kolejne Światowe Dni Młodzieży w wymiarze międzynarodowym odbędą się w 2023 r. w Lizbonie, a ich tematem będą słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem„.Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com