Autor: Magda

POZNAJ DIECEZJĘ - Lamego

Diecezja Lamego

 

 

Diecezja Lamego jest jedną z 17 diecezji, które przyjmą pielgrzymów na Dni w diecezjach na kilka dni przed Światowymi Dniami Młodzieży Lizbona 2023, między 26 a 31 lipca.

Położona w północnym regionie Portugalii diecezja Lamego liczy około 105 tysięcy mieszkańców i jest podzielona na sześć stref duszpasterskich, z 14 archiprezbiterami i 223 parafiami. 

 

 

Diecezja Lamego wyróżnia się dziedzictwem historycznym i kulturowym, z niezliczonymi zabytkami, które można odwiedzić, takimi jak katedra czy kościół São Pedro de Balsemão. Możesz wspiąć się po 686 schodach Sanktuarium Nossa Senhora dos Remédios lub udać się do Sanktuarium Nossa Senhora da Lapa, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto. Możesz także spacerować po Serra do Montemuro, a także odwiedzić zamek Penedono i ryciny naskalne Foz Côa.

 

 

Winnice wyznaczają krajobraz diecezji Lamego, gdzie produkowane jest słynne porto. W Lamego możesz zapuścić się do winnic, skosztować lokalnych win lub po prostu odkrywać naturalne krajobrazy regionu.

 

 

Ponadto diecezja Lamego jest pełna tradycji i zwyczajów, znana jest ze świąt religijnych, w tym Festa de Nossa Senhora dos Remédios. Również dla miłośników jedzenia jest to miejsce, którego nie można przegapić, ponieważ oferuje różnorodne tradycyjne potrawy. Do najbardziej znanych należą dziki królik, pieczony koźlę, szynka, kiełbaski wieprzowe i „Lamegos”. Nie można nie wspomnieć o urozmaiconej ofercie świeżych i smacznych owoców.

 

 

 

1. W tej diecezji można odwiedzić dwa miejsca światowego dziedzictwa UNESCO: ryciny naskalne w Foz Côa i Alto Douro Vinhateiro;

2. Douro zostało wyróżnione jako „Europejskie Miasto Wina” za rok 2023;

3. Lamego to jedno z najstarszych miast w Portugalii, założone przez Rzymian w III wieku pne

 Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com