Autor: Magda

Festiwal Młodych w Lizbonie

Festiwal Młodych odbędzie się
od 1 do 6 sierpnia w ponad 100 miejscach
w całej Lizbonie.


W ramach festiwalu odbędzie się ponad 480 wydarzeń, w których weźmie udział 55 krajów. - W tym Polska!

Szczegółowy program Strefy Polskiej  "Polska-Lizbona" już niebawem!

Festiwal Młodych to inicjatywa wpisująca się w historię Światowych Dni Młodzieży i składająca się z szeregu wydarzeń kulturalnych, religijnych i sportowych.

Odbędzie się 290 koncertów, 55 wydarzeń religijnych, 38 konferencji, 6 występów tanecznych, 10 spektakli, 10 wystaw i 15 filmów.
Oprócz tego znajdzie się też miejsce na sport!

Festiwal Młodych jest dla młodych ludzi okazją do spotkania się w atmosferze radości i dzielenia się sobą nawzajem. Ma być także doświadczeniem wiary, pokazującym, że Kościół katolicki jest Kościołem żywym i młodym, posługującym się formami sztuki i językami bliskimi młodym ludziom.

Będzie to inicjatywa otwarta dla wszystkich, nawet jeśli nie są zarejestrowani na ŚDM Lizbona 2023, a wstęp będzie bezpłatny.

 

Muzyka
Na 9 scenach wystąpi ponad 200 zespołów muzycznych ze wszystkich pięciu kontynentów. Podczas ŚDM Lizbona 2023 możesz cieszyć się tak różnymi stylami muzycznymi jak rock, pop, rap, muzyka klasyczna, a nawet folk! A także koncerty modlitewne, na których muzyka naprawdę pomaga w modlitwie.
 

Konferencje
Świadectwa tych, którzy idą za Jezusem, rozmowy o powołaniu i misji oraz rozmowy o aktualnych wyzwaniach stojących przed młodymi ludźmi w społeczeństwie, obywatelstwie i świecie zawodowym.


Wystawy
Ponad 15 wystaw w różnych miejscach w całym mieście, powiązane są z tematami związanymi z ekologią, życiem świętych i innych osobistości, które naznaczyły życie Kościoła i nie tylko!


   Teatr i taniec
Podczas ŚDM Lizbona 2023 będzie można zobaczyć spektakle teatralne w wykonaniu młodych pielgrzymów. W tym musicale, pokazy tańca tradycyjnego i współczesnego, a nawet tańca ulicznego.


Wydarzenia religijne i spotkania
Tutaj znajdziesz propozycje modlitewne, prowadzone przez grupy, diecezje i ruchy z różnych krajów.


Kino
Tę część Festiwalu Młodych tworzą filmy dokumentalne o życiu tych, którzy odważyli się pójść za Jezusem, filmy fabularne i inne o ważnych osobach w życiu Kościoła.


Sport 
„Sport może być symbolem jedności społeczeństwa” – powiedział papież Franciszek. W tej strefie Festiwalu Młodych będzie można zobaczyć turniej piłki nożnej i siatkówki plażowej oraz sporty integracyjne.

 
 Muzea
Muzea współpracują z ŚDM Lizbona 2023 i oferują bezpłatny wstęp lub specjalne warunki dla Pielgrzymów i Wolontariuszy zarejestrowanych na ŚDM Lizbona 2023. 

 Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com