Autor: Magda

Polonia i Polacy na ŚDM

Polonia będzie obecna na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie

 

 

Dla Polonii ogromne znaczenie ma spotkanie na ŚDM w Lizbonie z młodzieżą z Polski, wspólna modlitwa i śpiew w ojczystym języku – mówi ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Biuro przygotowuje przyjazd dla około 1300 młodych pielgrzymów reprezentujących Polonię z całego świata. W ramach projektu „Polonia i Polacy w drodze na ŚDM” w spotkaniu z papieżem Franciszkiem będą mogli wziąć udział pielgrzymi z Europy Wschodniej, Białorusi, Ukrainy czy Kazachstanu, ale też z obu Ameryk, Niemiec i Anglii.

 

Projekt „Polonia i Polacy w drodze na ŚDM” pomaga dotrzeć do Lizbony młodzieży polonijnej z różnych zakątków świata. Najwięcej osób w ramach tego projektu przyjedzie z Ameryki Północnej: ok. 400 z USA i 200 z Kanady, ponadto ok. 300 osób z Niemiec i 150 z Wysp Brytyjskich. Polacy ze Wschodu, czyli z takich państw jak Białoruś, Ukraina, ale i Kazachstan stanowią grupę ok. 250 pielgrzymów. W projekcie objęto wsparciem także delegacje polonijne z innych krajów, z Grecji, Rumunii czy Argentyny. Dzięki pomocy finansowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie można pokryć znaczną część ich pakietu pielgrzyma.

 

 

Spotkanie Polonii z rodakami z Polski w Lizbonie ma ogromne znaczenie dla podtrzymania polskości i wiary. – Kultywowanie tradycji i kultury polskiej oraz wartości chrześcijańskich, na których się opieramy jako kraj katolicki, ma ogromne znaczenie dla młodych Polaków mieszkających w różnych zakątkach świata – podkreśla dyrektor Biura.

 

 

W ramach projektu organizowane są wyjazdy zbiorcze autokarami z trzech miejsc na Zachodzie: Barcelony, Paryża i Madrytu. Młodzi będą mogli uczestniczyć w poprzedzających ŚDM tzw. Dniach w Diecezjach, od 26 do 31 lipca, oraz oczywiście w głównym tygodniu młodzieżowego święta, w dniach 1-6 sierpnia i spotkaniu z papieżem. Wsparcie będzie obejmowało znaczną część pakietu pielgrzyma, przeznaczonego na zakwaterowanie i wyżywienie.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: KAI

 Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com