Autor: Magda

POZNAJ DIECEZJĘ - BRAGA

DIECEZJA BRAGA

 

Diecezja Braga jest najstarszą diecezją w Portugalii, składającą się z 14 arcyprezbiterów i łącznie 551 parafii. Jest domem dla około 850 000 mieszkańców.

Braga jest ośrodkiem pielgrzymek religijnych, który w dniach 26-31 lipca przyjmie pielgrzymów z różnych stron świata na Dni w Diecezjach , spotkanie poprzedzające tydzień Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Diecezja ta jest również popularnym celem turystycznym ze względu na swoje walory historyczne i kulinarne. Gastronomia Bragi oferuje typowe dania, takie jak „Bacalhau à Braga” czy „Papas de Sarrabulho”. Pierwsza to przepis na dorsza z ziemniakami, cebulą, jajkami i oliwkami, druga to zupa ze świńskiej krwi, mięsa i chleba.


Wśród wielu miejsc, które warto odwiedzić w diecezji Braga, można znaleźć Sanktuarium Nossa Senhora do Sameiro, jedno z największych maryjnych centrów pielgrzymkowych na świecie; Sanktuarium Bom Jesus do Monte, uważane za jedno z najważniejszych sanktuariów w kraju; katedra w Bradze; Zamek Guimarães, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Park Narodowy Peneda-Gerês, jedyny park narodowy w Portugalii położony na granicy z Hiszpanią.

 

1. Diecezja Braga jest najstarszą diecezją w kraju, a jej katedra jest jedną z najstarszych na Półwyspie Iberyjskim.

2. Braga jest znana jako „miasto arcybiskupów”.

3. Arcybiskup Bragi tradycyjnie pochodzi z tego miasta i jest również uważany za arcybiskupa Hiszpanii.

 

 

 Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com