Autor: Magda

Niespodziewana śmierć ks. Grzegorza

Odszedł ks. Grzegorz Nazar - ceniony duszpasterz młodych

W niedzielę 14 maja 2023 roku nad ranem odszedł ks. Grzegorz Nazar - przyjaciel młodzieży 

 


Światowe Dni Młodzieży były jego oczkiem w głowie. Od lat wkładał wiele pracy i wysiłku w współtworzenie tego wydarzenia. Udział młodych Ukraińców w sierpniowym spotkaniu z papieżem był jego wielkim marzeniem.

- Duszpasterstwo młodzieży było dla niego drogą do świętości. A ŚDM były podróżą, w którą chciał zabrać każdego młodego człowieka, którego spotykał na swojej drodze. Marzył o tym, by wielu młodych Ukraińców mogło osobiście przeżyć najbliższe Światowe Dni Młodzieży. I robił w tym celu wszystko, co tylko się dało! – mówi kapłan, który wspólnie ze śp. ks. Grzegorzem Nazarem odwiedził przed kilkoma tygodniami Rzym, gdzie spotkał się m.in. z przedstawicielami Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, a także z Ojcem Świętym, zabiegając o wsparcie ukraińskiej młodzieży. – Miał ogromne serce i duszpasterski zapał, któremu całkowicie się oddawał i w którym zapominał o sobie. Jego odejście to dla nas ogromna i bolesna strata. Niezrozumiała, ale nie absurdalna! Bo on osiągnął już Niebo, a młodzi Ukraińcy będą od dziś mieli swojego Patrona, który – jak wierzymy – już działa cuda!”

Żegnamy serdecznie i z łzą w oku naszego przyjaciela Grzegorza, którego wielu nazywało "Greg". W uroczystościach pogrzebowych wzięli liczny udział wszyscy, którzy znali ks. Grzegorza. Obecność w takich sytuacjach to piękny gest. W czasie uroczystości pogrzebowych został także przeczytany list Biura ds. Młodzieży Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia w Watykanie, podpisany przez Ks. João Chagas Jr.
odpowiedzialnego za Biuro ds. Młodzieży. List został przekazany przez pośrednictwo KBO ŚDM. Poniżej publikujemy treść tego listu, do pobrania także w wersji PDF na naszej stronie.

"W imieniu Biura ds. Młodzieży Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia wszystkim, których poruszyło niespodziewane odejście z tego świata Księdza Grzegorza Nazara. Wdzięczny Bogu za dar jego życia i kapłaństwa, łączę się w modlitwie o życie wieczne dla niego i o obfitość Bożych darów dla jego bliskich i dla dzieł duszpasterskich, w które był zaangażowany.
Poznaliśmy i zapamiętamy Księdza Grzegorza jako oddanego współpracownika Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 oraz jako pełnego zapału duszpasterza młodzieży, troszczącego się o to, aby każdemu młodemu człowiekowi pokazać piękno osobistego spotkania z Chrystusem i zaangażowania we wspólnocie Kościoła. Także podczas naszego ostatniego spotkania w Watykanie w kwietniu bieżącego roku, podziwialiśmy jego troskę o udział młodzieży greckokatolickiej w najbliższych Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie.
Zawierzam wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, Patronki Polski i Patronki Światowych Dni Młodzieży, zakończony czas ziemskiej posługi Księdza Grzegorza, prosząc by zaowocował dla niego wiecznym szczęściem u boku Chrystusa, a dla jego bliskich oraz dla Kościoła w Polsce i na Ukrainie – obfitością łask Ducha Świętego.

Z kapłańskim błogosławieństwem
Ks. João Chagas Jr.
Odpowiedzialny za Biuro ds. Młodzieży

Jako KBO ŚDM jesteśmy bardzo wdzięczni za jego zaangażowanie, uśmiech, a także każdą cenną radę i pomoc w tworzeniu Światowych Dni Młodzieży i budowania jedności Kościoła!

Marzenie ks. Nazara żyje i właśnie się spełnia


Udział młodych Ukraińców w sierpniowym spotkaniu z papieżem był wielkim marzeniem ks. Grzegorza Nazara. Do ostatniego dnia życia wytrwale szukał pomocy dla młodzieży pozostającej w ogarniętym wojną kraju. Dlatego zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie uruchomił zbiórkę funduszy na wsparcie podróży młodzieży z Ukrainy na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć realizację marzenia ks. Nazara, mogą w ramach zbiórki, która potrwa do 30 czerwca wpłacać dowolne ofiary na konto:

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie
Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa
Santander Bank Polska S.A. Warszawa 89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

Koniecznie należy wpisać jako tytuł przelewu: "SDM Ukraina"

 

Źródło: KAIZdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com