Autor: Magda

Razem z Ambasadą w Lizbonie

Ambasada Polski w Lizbonie gotowa do współpracy
z KBO ŚDM 

 

 

Tradycyjnie podczas Światowych Dni Młodzieży Krajowe Biuro Organizacyjne nawiązuje współpracę z lokalną placówką dyplomatyczną Polski, będącą na terenie gospodarzy ŚDM. Miło nam poinformować, że także i teraz taka współpraca została podjęta, będąca rezultatem wcześniejszych spotkań kierownictwa KBO ŚDM (bp Grzegorz Suchodolski i ks. Tomasz Koprianiuk) z panią Ambasador Joanną Marią Pilecką oraz panem Konsulem Rafałem Budytą. Osiągnięte porozumienie zakłada wsparcie naszej placówki dyplomatycznej w Lizbonie w przypadku utraty dokumentów przez uczestników, jak również pomoc konsularną w sytuacjach nieprzewidzianych. 

 


Ambsada polska w Lizbonie już zamieściła w specjalnej zakładce wszystkie niezbędne informacje dotyczace podróży i zachowania się w Portugalii. 
Podczas ŚDM Lizbona 2023 będziemy w stałym kontakcie z Ambasadą polską, aby razem działać dla dobra wszystkich przyjeżdżających na spotkanie z Ojcem Świętym Polaków.

Niezbędne informacje można znaleść na Stronie internetowej gov.pl

 

Jakiej pomocy może udzielić placówka dyplomatyczna?

  • Jeżeli utraciłeś dokument podróży, może wydać paszport tymczasowy na powrót do miejsca stałego pobytu;
  • W koniecznych przypadkach ułatwi kontakt z krewnymi lub znajomymi, których wsparcia potrzebujesz;
  • W przypadku zatrzymania lub aresztowania zadba o to, abyś nie był traktowany przez władze miejscowe gorzej niż obywatele innych państw. Na Twój wniosek powiadomi rodzinę o Twojej sytuacji, będzie utrzymywać z Tobą kontakt, uzyska od władz miejscowych i przekaże Ci informację o powodach zatrzymania, procedurze sądowej oraz przewidywanej wysokości grożącej Ci kary. Udostępni Ci również listę miejscowych adwokatów, z której będziesz mógł wybrać i samodzielnie zaangażować pełnomocnika prawnego;
  • W przypadku zaginięcia obywatela RP na terytorium Portugalii pomoże sprawdzić, czy poszukiwana osoba nie przebywa w szpitalu lub areszcie;
  • W przypadku zgonu obywatela RP, konsul za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego powiadamia rodzinę osoby zmarłej w kraju oraz służy pomocą w załatwianiu formalności na miejscu.

 

 

 

 

 

 

 Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com